Om Oss

Express-Bild är ett rikstäckande skol- och sportfotoföretag med säte i Västerås.

Med över 30 års erfarenhet inom branschen har vi skaffat oss en gedigen erfarenhet och kunskap då vi varje år fotograferar ca 400 000 elever och sportutövare.
Företagets grundtanke är att leverera de med högkvalitativa produkterna till rimliga priser.

Vi är verksamma från Kiruna i norr, till Ystad i söder.

Express-Bild har all bildproduktion i egen regi. Våra bilder produceras på vårt huvudkontor i Västerås.

Vi arbetar efter varumärket Tryggt Skolfoto.
Företaget är medlem i SER, Sveriges Elevfotografers Riksförbund, vilket skapar trygghet för konsumenten,
då företaget följer de riktlinjer och direktiv som SER och Konsumentverket har fastställt.

SER - Tryggt Skolfoto

 

Konsumentverkets upplysningstjänst
Hallå Konsument – www.hallakonsument.se
Oberoende vägledning inom konsumentverket

ARN
www.arn.se
ARN ger dig som konsument möjligheten att få tvister prövade.
Allmänna reklamationsnämnden, Box 174, 101 23 Stockholm

Express-Bild har också erhållit pris som ett av årets Gasell-företag 2011, 2012 & 2013 av Dagens Industri

VAD ÄR DET VI GÖR?

SPORTFOTOGRAFERING
SKOLFOTOGRAFERING
STUDENTFOTOGRAFERING

FUN FACTS

9795

Projekt i 4 olika länder

633520

Fotograferade individer

VILKA ÄR VI?

Niclas Bergström
Säljansvarig Sport
Telefon: 070-866 91 07
Niclas.Bergstrom@expressbild.se070-866 91 07
Sebastian Axelson
Säljansvarig Skol
Telefon: 076-260 19 14
sebastian@expressbild.se076-260 19 14
Johannes Jägers
Säljare
Telefon: 076-610 62 03
johannes@expressbild.se076-610 62 03
Tobias Backlund
Säljare
Telefon: 072-189 38 96
Tobias.backlund@expressbild.se072-1893896

Övriga Organisationen

Ulf Axelson
Styrelseordförande/COB
Telefon: 070-813 73 83
ulf@expressbild.se070-813 73 83
Christian Axelson
VD/CEO
Telefon: 070-813 73 80
christian@expressbild.se070-813 73 80
Loredana Axelson
Logistikchef
Telefon: 070-513 73 83
loredana@expressbild.se070-513 73 83
David Axelson
Utvecklingsledare
Telefon: 070-513 73 84
david@expressbild.se070-513 73 84
Per Bodlund
HR-Chef
Telefon: 070-723 54 58
per.bodlund@expressbild.se070-723 54 58